Suszone rośliny, mimo tego, że straciły na popularności w ostatnich latach, (głównie przez sztuczne kwiaty na rynku) wciąż są wykorzystywane w wielu kompozycjach i dekoracjach. Suszone kwiaty mają w sobie bardzo dużo uroku i zachowują urok tego, co kiedyś było żywe to takie „zasuszone piękno". Suszone rośliny wykorzystuje się m.in. do charakterystycznych palm Wielkanocnych, kompozycji i stroików świątecznych, wianków, kompozycji cmentarnych i dekoracji wnętrz. Tworzenie bukietów, stroików i każdej innej kompozycji odbywa się tak samo, jak podczas pracy z żywymi roślinami. Muszą zostać zachowane podstawowe zasady układania kwiatów w odniesieniu do stylu kompozycji. Suszone kwiaty najczęściej łączone są za pomocą kleju na gorąco. Do stworzenia różnego rodzaju kompozycji z kwiatów suchych wykorzystuje się suchą gąbkę florystyczną.

Jak suszyć rośliny?

Rośliny, które przeznaczymy do suszenia, muszą być zdrowe, to znaczy nie mogą być podgniłe, więdnąć, przekwitać czy tracić barwy. Można wyróżnić kilka sposobów suszenia roślin, w zależności od tego, do czego mają być wykorzystane. Metody suszenia roślin:

  • metoda zielarska
  • metoda zielnikowa
  • suszenie w pozycji naturalnej
  • suszenie roślin pnących
  • suszenie w materiałach sypkich
  • suszenie w kuchence mikrofalowej

Metoda zielarska

Kwiaty wiązane w pęki (najlepiej gumką), następnie wieszane do góry nagami. Rośliny powinny być świeżo ścięte (przed pełnym rozkwitem), najlepiej z rana, gdy już nie będzie na nich rosy. Rośliny należy suszyć w ciepłych oraz zacienionych pomieszczeniach. Ograniczając dostęp światła do suszonych roślin, zachowujemy ich intensywniejszy kolor. Gdy efekt ma być odwrotny, to znaczy chcemy uzyskać efekt jasnych, wybielonych kolorów, należy umieszczać je bezpośrednio w nasłonecznionych częściach. Przez zapakowaniem roślin, aby uniknąć ich kruszenia się, pozostawiamy je na ok. 5 godzin w wilgotnym miejscu, aby wchłonęły odrobinę wilgoci.

Metoda zielnikowa

Polega na suszeniu roślin pomiędzy kartkami książki oraz arkuszami gazet. Całe kwiaty lub ich fragmenty układamy na papierze (pomiędzy gazetami), a następnie kładziemy na całej powierzchni ciężkie książki. Papier chłonie wilgoć z kwiatów, a ciężar książki zapobiega zwijaniu się suszonych kwiatów. Gazety najlepiej wymieniać każdego dnia na nowe, pomoże im to zachować ładną barwę i zapobiegnie gniciu.

Suszenie w pozycji naturalnej

To metoda, którą można wykorzystać do zasuszania roślin o mocnych pędach, które nie wyginają się i nie więdną podczas suszenia. Suszenie w pozycji naturalnej pozwala na zachowanie naturalnych kształtów pędów i kwiatostanów. Tym sposobem suszy się takie kwiaty jak: hortensja, gipsówkę, mak lekarski, mikołajki, trawę pampas, pałki wodne, czosnki i wiele innych. Rośliny wstawiamy do wysokich naczyń i pozwalamy schnąć.

Suszenie roślin pnących

Dotyczy takich gatunków jak powojnik czy chmiel. Zasuszanie pnących roślin odbywa się poprzez oplatanie wokół różnej grubości prętów skręcanych pędów roślin i ich zasuszaniu.

Suszenie w materiałach sypkich

Wykorzystywana do zasuszania niektórych roślin, które złe suszą się innymi metodami. Kwiaty umieszcza się w kartonowych pudełkach i zasypuje suchym piaskiem z dodatkiem boraksu (dziesięciowodny czteroboran sodu). Najodpowiedniejsza proporcja to 3:1 lub 2:1. Jeśli kwiaty są bardzo mokre, należy dodać większą ilość piasku, nawet 2:1. Przez dziury zrobione na dnie pudełka kartonowego, przekłada się łodygi kwiatów, tak by główki nie stykały się ze sobą, a całość zasypuje się mieszanką w odpowiedniej proporcji. Po wysuszeniu kwiatów, w kartonie wywierca się dodatkową dziurę (na spodzie), przez którą wysypie się piasek. Ta metoda nadaję się również do suszenia całych bukietów weselnych i nie tylko.

Suszenie w kuchence mikrofalowej

Metoda ta wykorzystywana głównie przez amatorów, z tego powodu, iż nie jest zbyt wydajna. Rośliny w mikrofalówce suszone są od kilku do kilkunastu minut. Rośliny umieszczamy w specjalnym naczyniu na piasku, piasku z boraksem, mące kukurydzianej, mące kukurydzianej z boraksem lub żelu krzemionkowym, a następnie włączamy mikrofalówkę. Po wyjęciu należy odczekać ok. 10 min, aż przestygnie. Na sam koniec delikatnie (najlepiej pędzelkiem) oczyścić wysuszoną roślinę z sypkiego podłoża. Do suszenia w mikrofalówce nadają się również cytrusy takie jak limonka czy pomarańcze wykorzystywane później

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz