Jeśli podążanie za trendami sprawia Ci przyjemność, zapewne słyszałaś o panującym obecnie trendzie Urban Jungle, czyli miejska dżungla. Styl stał się szokująco popularny, a moda na wszechobecną zieleń przeżywa swój renesans. Monstera została okrzyknięta rośliną, którą wręcz trzeba mieć w swej doniczkowej kolekcji.

Kwiat monstery stał się w ostatnim czasie najchętniej wybieraną rośliną do domów i mieszkań. Jest jedną z największych roślin doniczkowych wykorzystywanych w dekoracjach wewnętrznych. Moda na monsterę dziurawą pojawiła się po modzie na sukulenty. Ten kwiat o dużych o rozłożystych liściach stał się najbardziej pożądaną rośliną zdobiącą, mieszkania, domy, biura idp. Monstera ma duże, głęboko powcinane, (im starsza roślina, tym głębsze wcięcia) skórzaste liście, których kształt przypomina serce.

Monstera dziurawa w naturze jest bardzo silnie rosnącym pnączem. Z natury jest rośliną płożąca. Występuje w lesie równikowym Ameryki Południowej. Dziko występująca monstera rośnie, wspinając się po drzewach tropikalnego lasu. Monstera potrzebuje do wzrostu w środowisku domowym mocnego stelaża lub podpory.

Jak pielęgnować monsterę?

Pielęgnacja monstery nie należy do najbardziej skomplikowanych. Kwiat jest łatwy w uprawie i bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. Monstera powinna stać w miejscu nasłonecznionym lub pół-cienistym, jednak nigdy nie bezpośrednio na słońcu. Słońce może popalić liście. Nie powinna również stać w ciemnych pomieszczeniach, całkowicie pozbawionego światła dziennego. Liście monstery bez promieni słonecznych nie wykształca się prawidłowo, rosną zbyt małe i bez wcięć. Podłoże monstery powinno być luźne z dostępem do powietrza.

Monstera jak podpowiada nazwa, wzrasta do monstrualnych wymiarów, tak więc musisz przygotować się na sporo zabieranego miejsca przez jej rozrastające się liście. Roślina potrzebuje trochę swobodnej przestrzeni do wzrostu.

Jak podlewać monsterę?

Rośliny nie powinno podlewać się wodą zaczerpniętą bezpośrednio z kranu. Przed przelaniem jej do donicy monstery, woda powinna odstać (wystarczy kilka godzin). W fazie wzrostu nie bądź zbyt nadgorliwa i niecierpliwa podlewaniem. Ziemia powinna przeschnąć pomiędzy jednym a drugim nawodnieniem. Od maja do października jest okres wegetacji rośliny. W tym czasie podlewamy ją raz a najwięcej dwa razy w tygodniu. Od listopada do kwietnie (faza spoczynku) podlewamy raz na trzy tygodnie. Liście monstery bardzo lubią częste zraszanie miękką wodą. Twarda woda pozostawi na liściach białe plamy.

Czemu moja monstera nie ma wcięć?

Młode liście monstery nie posiadają charakterystycznych wcięć i dziur, ale nie ma się czym przejmować. To całkiem naturalne dla nowych liści. Im starsze są, tym więcej pojawia się wcięć i dziury są głębsze. Prawidło rozwijające się liście nabierają do 60 cm średnicy. Zdrowe liście monstery są błyszczące, zielone i skórzaste. Monsterę nawozimy co 2 tygodnie od marca do sierpnia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz