Niebieski storczyk

Jedną z najrzadszych orchidei, a także jedną z najbardziej pożądanych, jest niebieska orchidea. Chociaż jest dostępna do zakupu, wciąż jest jednym z najtrudniejszych i najdroższych storczyków do znalezienia. Niebieski storczyk w rzeczywistości nie jest w niebieskim kolorze, jednak ma płatki jasnoniebieskiego i fioletowego koloru.

Czy niebieski kolor storczyków występuje naturalnie?

Gama dostępnych kolorów i ich kombinacji jest bardzo szeroka, jednak wśród nich nie ma tych o czysto niebieskiej barwie. Storczyki o niebieskiej barwie nie zaliczają się do gamy naturalnych barw. Niebieski storczyk to właściwie biała orchidea, która została sztucznie zabarwiona na niebiesko. Gdyby znów zakwitła, miałaby białe kwiaty. Pierwsza prezentacja storczyka niebieskiego miała miejsce na Florydzie i od początku zyskała rzesze fanów, także w naszym kraju. Mimo niesamowitego wyglądu niebieskiej orchidei, ma ona swoich przeciwników, zwłaszcza w grupie długoletnich hodowców tych kwiatów. Niechęć spowodowana jest ingerencją w barwę kwiatu i braku naturalności z tego powodu.

Zmiana koloru storczyka

Podejmowano próby stworzenia niebieskiego storczyka, jednak większość z nich kończyła się niepowodzeniem a hodowle, które opierały swoje działania na modyfikacji genetycznej, były kontrowersyjne, dlatego postanowiono wykorzystywać łatwiejszy sposób zmiany koloru tych kwiatów.

Barwienie storczyka na niebiesko

Barwienie tych kwiatów odbywa się jeszcze przed rozwinięciem. Barwnik wprowadzany jest do pędu kwiatowego, wtedy, kiedy pąki są jeszcze zamknięte. Dzięki temu barwnik może do nich dotrzeć, zanim się otworzą. Niestety często rośliny źle odbierają takie zabiegi, dlatego spora część nie trafia do sprzedaży. Z tego powodu właśnie błękitny storczyk jest droży. Jednak wyższa cena nie zraża nabywców. Uwaga! Decydując się na zakup tego niezwykłego, egzotycznie wyglądającego storczyka, trzeba mieć świadomość, że jego kolor jest uzyskiwany sztucznie co za tym idzie, niestety będzie tracił te walory z każdym rozwiniętym pędem a przy następnym rozkwicie niebieski storczyk staje się biały lub kremowy.

Można podjąć próby samodzielnej zmiany koloru w domu, poprzez wstrzyknięcie niebieskiego barwnika spożywczego w pęd. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że nasze oczekiwania mogą nieco odbiegać od rezultatów lub że roślina zacznie chorować.

Niebieska orchidea doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu. Jej kolor sam w sobie jest już czymś wyjątkowym i trudnym do osiągnięcia, dlatego jest tak bardzo pożądana. Kwiat nie potrzebuje żadnych szczególnych dodatków do godnego prezentowania się, jednak jego dodatkową dekoracją są donice i często mech, który okrywa powierzchnię.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz