Zanim zdecydujesz się na własny biznes florystyczny, a dokładniej na otworzenie własnej kwiaciarni musisz sobie zdawać sprawę z tego, jak wyglądają pewne kwestie z tym związane. Zawsze, kiedy zapada decyzja w tak tak ważnych kwestiach, jak ta, w głowie pojawiają się setki pytań i wątpliwości. Chciałabym, aby każdy, kto otwiera własną kwiaciarnię miał jak najjaśniejszy obraz tego, jak to wygląda. Dlatego odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych pytań podczas otwierania kwiaciarni.

Jaką wiedzę trzeba mieć aby otworzyć kwiaciarnię?

Nie wyobrażam sobie, jakby miał wyglądać i funkcjonować biznes otworzony przez kogoś bez chociażby podstawowej wiedzy. Do handlu potrzebna jest smykałka, jednak do tworzenia i sprzedaży bukietów, wiązanek i innych aranżacji potrzebna jest wiedza. W tej branży mamy do czynienia z żywym towarem (kwiaty, liście i inne rośliny cięte oraz doniczkowe). Zanim zdecydujesz się na własny biznes, zdobądź podstawową wiedzę. Tworzenie spójnych i dobrze wyglądających prac florystycznych nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zdobądź informacje na temat tego:

 • czym jest florystyka
 • jakie są podstawowe pojęcia florystyczne
 • barwy we florystyce
 • style we florystyce
 • układ symetryczny i asymetryczny
 • rodzaje kwitów
 • jak pielęgnować kwiaty cięte
 • jak przechowywać kwiaty cięte
 • jakie narzucić cenygdzie zaopatrzyć kwiaciarnie

Bardzo ważna jest wiedza na temat tego, jakie kwiaty w danym sezonie sprzedają się najlepiej i jakie najlepiej wybierać do swojej kwiaciarni. Niesamowicie ważne jest, aby zdobyć umiejętność szacowania i planowania, jakie kwiaty i ile czasu zachowują swoją świeżość. Pomaga to w zapobieganiu stratom, w postaci znacznych obniżek cen lub całkowitego wyrzucenia kwiatów. Zatem wiedza o tym, w jakich warunkach i w jaki sposób przechowywać kwiaty jest wręcz niezbędna. Nieprawidłowo przechowywane kwiaty np. przyniesione bezpośrednio z chłodni gdzie temperatura jest bliska 0, do pokojowej temperatury spowoduje zwiędnięcie rośliny. Klient, który otrzyma bukiet, po czym w ten sam dzień będzie nadawał się do kosza, najprawdopodobniej już nie wróci do tej kwiaciarni.

własna kwiaciarnia

Czy każdy może zostać dobrym florystą?

Aby wyróżniać swoją pracę dobrą jakością, być wzorem dla innych no i przede wszystkim dobrze zarabiać niezbędna jest ciężka praca. Niezależnie od tego, jaka branża Cię interesuje, jeśli poświęcisz swój czas, będziesz ciężko pracować, rozwijać się i zdobywać doświadczanie, bez wątpienia będziesz w grupie tych niesamowitych pracowników. Wbrew pozorom branża florystyczna nie należy do takich prostych, jakby się mogło wydawać. Osoby, które sądzą, że kwiaty sprzedają się same, dzięki swojemu pięknu, są w błędzie. Do stworzenia pięknego bukietu potrzebne są poczucie smaku, zmysł artystyczny, kreatywność i niesamowicie dużo godzin praktyki. No, chyba że mamy do czynienia z urodzonym artystą-florystą.

Jakie są koszty otworzenia kwiaciarni?

Tak naprawdę nie da się konkretnie określić, ile wyniesie otwarcie własnej kwiaciarni. Jest dużo zależnych takich jak to, czy budujemy wszystko od początku, czy kupujemy istniejącą już kwiaciarnię. Od tego, jak duży jest lokal i gdzie jest umiejscowiony. Nie da się ukryć, że największym kosztem wśród całej listy jest lokal. Jeśli kwiaciarnia ma być w dobrym miejscu, to niestety jej koszty będą tymi najwyższymi. Osoby z dłuższym stażem pracy w branży florystycznej przyznają, że niezbędne jest także auto dostawcze. Samochód zapewni większą niezależność od dostawców. Wyjazd do hurtowni, na giełdę czy targi florystyczne i zapakowanie większej ilości artykułów, nie będzie żadnym problem.

Koszty uzależnione są od takich potrzeb jak:

 • wynajem lub kupno lokalu
 • meble do wyposażenia kwiaciarni
 • zakup niezbędnych artykułów florystycznych takich jak wstążki, gąbka florystyczna, narzędzia
 • florystyczne, taśmy, papiery i wiele innych
 • zaopatrzenie kwiaciarni w żywą roślinność
 • firmowe autochłodnia dla kwiatów

Lokal na kwiaciarnię

Przy wyborze lokalu, tak jak już wspominaliśmy,  ważną kwestią jest lokalizacja. Kwiaciarnie najlepiej mieć w mocno uczęszczanych miejscach np. na rynku miasta, w centrach handlowych, na osiedlach czy w supermarketach. Im więcej ludzi przewija się w okolicy tym większe prawdopodobieństwo, że akurat ktoś zainteresowany wejdzie i dokona zakupu. Najlepiej, żeby kwiaciarnie nie była mniejsza niż 50m. Nawet z tego względy, że ciężko wyeksponować cały towar i dobrze go zaprezentować. W kwiaciarni należy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności oraz temperaturę (klimatyzatory).

Forma działalności dla kwiaciarni

Aby rozpocząć prowadzenie własnej kwiaciarni, trzeba zarejestrować działalność i wybrać jej formę. Jeżeli chodzi o formę działalności, tutaj można wybrać praktycznie każdą z wyjątkiem spółki partnerskiej. Działalność trzeba zarejestrować w CEIDG (jeżeli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną) albo KRS ( gdy jest to spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

Komentarze (1)

  • Pannaes
  • 2019-04-08 19:38:45
  Otwieram własną kwiaciarnie jeszcze w tym roku. Pewnie tu wrócę. Pozdrawiam

Nowy komentarz