Naturalne farbowanie znane było już w czasach starożytności a pierwsze i zarazem najstarsze informacje na ten temat pochodzą z Chin. Farbowanie tkanin za pomocą naturalnych składników, w większości przypadków nie należy do skomplikowanych. Jednak są kolory, które otrzymamy z większą łatwością i takie, nad którymi trzeba popracować odrobinę mocniej. Najłatwiej uzyskać gamę kolorów żółtych i czerwieni. Najtrudniej niebieski oraz głęboką czerń.

Barwienie tkanin na własną rękę naturalnymi składnikami wymaga wiedzy i czasem cierpliwości. Jednak daje również dużą satysfakcję i świadomość podczas noszenia ubrań, że są one pozbawione sztucznych, często uczulających chemikaliów. Stosowane chemiczne środki mają wpływ nie tylko na dzieci, ale i na dorosłych. Przedostają się przez skórę do organizmu i zatruwają go.

Używając naturalnych materiałów do barwienia ubrań i różnego rodzaju tkanin, dbasz o środowisko i swoją skórę. Wykorzystywane owoce, warzywa, zioła, korzenie itd. mają zdrowotny wpływ na nasze ciało. Pomagają w leczeniu wielu chorób m.in.: chorób skóry, układu krwionośnego, moczowego, oddechowego, trawiennego, dolegliwościach kobiecych, obrzękach, zatruciach, cukrzycy, anemii, działają ściągająco, bakterio – oraz grzybobójcze i wiele innych.

Jak naturalnie zabarwić ubranie?

Żeby zafarbować materiał, zazwyczaj wykorzystuje się do tego sól lub ocet. Do farbowania za pomocą owoców wykorzystaj soli. Do farbowania z wykorzystaniem ziół, liści, kwiatów sięgnij po ocet. Potrzebne materiały:

 • organiczna bawełna (100%)
 • wybrany , naturalny barwnik
 • soli lub octu
 • woda
 • garnek
 • miska lub wiaderko

Jeśli używasz np. jagód do farbowania tkaniny, wykorzystaj sól. Wlej 1/2 szklanki soli do 8 szklanek wody. Umieść tu swoją tkaninę i gotuj przez godzinę.

Jeśli używasz roślin do farbowania tkaniny, użyj octu. Połącz jedną część octu i cztery części wody i gotuj tkaninę w mieszance przez godzinę.

Umieść mokry materiał w kąpieli barwiącej. Dusić razem, aż do uzyskania pożądanego koloru. Aby uzyskać mocniejszy odcień, pozwól materiałowi wchłonąć barwnik przez noc. Następnie wypierz tkaninę osobno i pozostaw do wyschnięcia. Kolor tkaniny rozjaśnia się po wyschnięciu.

Niezwykłość w naturalnych barwnikach polega na tym, że wiele z nich można znaleźć na własnym podwórku! Korzenie, orzechy i kwiaty to tylko kilka typowych naturalnych sposobów na uzyskanie wielu kolorów. Wizyta w sklepie spożywczym i masz nieograniczone możliwości na wyciągnięcie ręki.

 • kolor żółty i pomarańczowy: kwiat słonecznika, kozieradka pospolita, liście chrzanu (ciemnożółta barwa), korzeń i młode pędy berberysu pospolitego, liście brzozy, ligustru, olchy i topoli, suche łuski cebuli, kora dębu i gruszy, szyszki jodły, korzeń paproci, liście selera, kwiaty rumianku, kurkuma, skórki po cytrusach, liść laurowy, mniszek lekarski
 • czerwony: buraki, jeżyny, łuski czerwonej cebuli, korzenie mniszka lekarskiego, czerwone róże, owoce czarnego bzu, przystępu, korona kwiatu krokosza, jesienne czerwone łodyżki pokrzyw
 • różowy: śliwki, truskawki, wiśnie, maliny, pokrzywy zbierane jesienią
 • niebieski: borówki, owoce tarniny, liście cykorii, liście i łodygi wiązówki błotnej, jeżyny, jagody, aronia, czarna fasolka, hiacynty
 • zielony: szpinak, szczaw, trawa, skórki jabłek, zielona herbata
 • brązowy: łupiny orzechów włoskich, czarna herbata
 • kolor szary i czarny: jagody borówki, czarnego bzu, kora brzozy, czeremchy, dębu, jarzębiny, olchy, szyszki i kora jodły, świeży szczaw, ziele wilczej stopy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz