Niemal w każdej kulturze ślub jest bardzo ważną uroczystością, w której duży nacisk kładzie się na działania formalne i symboliczne. Traktowany od lat jako jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Już w starożytności śluby były wyjątkowym obrzędem, któremu towarzyszyły kwiaty, podkreślające jego rangę.

Technika wykonywania bukietu

Technika, czyli dobór środków technicznych i wybór sposobu oraz niezbędnych pomocniczych do wykonania wyboru. We florystyce pojawiło się wiele udogodnień i pomocnych przedmiotów. Do nich należą m.in. klej na zimno oraz mikrofon florystyczny, na podstawie którego budowane są bukiety.

Bukiet ślubny na mikrofonie florystycznym

Tworzenie bukietu, na podstawie jaką jest mikrofon florystyczny, jest dużym ułatwieniem podczas formowania kształtu, a także sporym skróceniem czasu pracy nad nim. Gąbka florystyczna uformowana w kształcie mikrofonu składa się z plastikowego rożka i półkulistej gąbki, którą otacza plastikowa kratka. Z wbitych w nią ciętych kwiatów oraz zieleni powstaje kompozycja. Przed użyciem gąbki (wbiciem w nią kwiatów i zieleni) trzeba zadbać o odpowiednie namoczenie, ponieważ woda zawarta w niej zabezpiecza kwiaty przez wysychaniem. Dodatkowa gąbka florystyczna w mikrofonie ma substancje konserwujące, dlatego umieszczone w niej końce łodyg nie gniją.

Gąbka utrzymuje kwiaty w pożądanym ułożeniu, dzięki swojej strukturze, a także obecności siatki plastikowej na niej. Kiedy mamy do czynienia z krótkimi kwiatami, nie ma żadnych trudności. Jeśli jednak kompozycja ma zawierać długie kwiaty np.w wiązance spływającej, łodygi tych kwiatów należy owinąć drutem, tak by jego część wystawała poza łodygę. Tak przygotowany kwiat wbijamy w gąbkę mikrofonu florystycznego, do momentu, aż drut przejdzie na wylot a końcówka kwiatu będzie w gąbce. Wystające druty zaginamy o 180 stopni i wbijamy z powrotem w gąbkę (jeśli będą zbyt długie, przycinamy je). Takie umieszczenie w gąbce zapewni kwiatom dostęp do wody i sprawi, że nie wypadną z bukietu. Bukiety w mikrofonie florystycznym przygotowuje się szybko i sprawnie. Przy dużej ilości materiału można dodatkowo zabezpieczyć kwiaty i zieleń za pomocą kleju florystycznego. Po stworzeniu bukietu ślubnego, na gąbce florystycznej, zostaje jeszcze ostatni etap. Każdy tego typu posiada plastikowy uchwyt, najczęściej biały, który koniecznie trzeba czymś zakryć. W tym celu używamy dowolnego materiału lub wstążka pasującą do całości.

W gąbce florystycznej wykonuje się także większość kompozycji do dekoracji auta, sali weselnej oraz kościoła. Zaletą tej techniki jest możliwość przygotowana wszelkich dekoracji z wyprzedzeniem bez obaw, że wykorzystane kwiaty stracą swój świeży wygląd. Przygotowane bukiety i wiązanki wystarczy zamontować chwilę przed rozpoczęciem uroczystości. Kwiaty dłużej zachowują trwałość w gąbce florystycznej, a wykonywanie prac florystycznych z jej użyciem staje się znacznie prostsze i praktyczniejsze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz