Walentynki to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych dni w przedsiębiorstwie florystycznym. Oprócz oczywistych zwiększonych przychodów 14 lutego należy spodziewać się również zmożonego ryzyka. Wiąże się ono z szeregiem przygotowań w kwiaciarni, planowania aż po nastawienie i zaangażowanie całej ekipy.

Mówiąc o ryzyku mam na myśli nieprzemyślne zakupy zbyt małej ilości kwiatów, których nie może zabraknąć w kwiaciarni w tym dniu (jak bardzo gryzłoby Cie poczucie, że jest godzina 19:45 a Ty nie masz już na czym zarobić? Nie dopuść do tej sytuacji). Odwrotna sytuacja w której zostaje Ci zdecydowanie zbyt duża ilość kwiatów takich jak długa, czerwona róża. Przecież popyt na nią po walentynkach spada praktycznie do zera. Co zrobić żeby walentynki w kwiaciarni były łatwiejsze i przyniosły więcej pieniędzy?

W tym artykule dowiesz się:

  1. Jakie działania promocyjne podjąć na walentynki
  2. Jak przygotować kwiaciarnię na walentynki
  3. W jaki asortyment wyposażyć kwiaciarnię na walentynki
  4. Ile kwiatów kupić na walentynki
  5. Co zrobić z pozostałymi kwiatami walentynkowymi na drugi dzień
  6. Jak przygotować pracowników na walentynki
  7. Pomysły na prezenty walentynkowe

Przygotowania do wielkiego dnia zakochanych zaleca się planować z większym wyprzedzeniem.

Tyczy się to w szczególności promowania w kwiaciarni. Promowanie to jeden z ważniejszych elementów w ogóle w prowadzeniu biznesu a dobra reklama to podstawa. W najbardziej widocznym miejscu najlepiej w witrynie kwiaciarni wywieś plakat informujący o nadchodzącym święcie i ofercie walentynkowej w Twoim punkcie. Bardzo ważne jest także, aby posiadać własną stronę intranetową a dodatkowo fan page na Facebooku czy instagram. To główne nośniki informacji w dzisiejszych czasach. Jeśli ich jeszcze nie posiadasz, gorąco zachęcam do tego. Kiedy już masz własną stronę, fan page czy instagrama możesz zacząć promowanie na większą skalę i znacznie większy zasięg odbiorców w tym własnych klientów, stałych klientów. Kolejnym istotnym elementem reklamy własnej marki jest zdobywanie kontaktów swoich klientów, numerów lub adresów e-mail, na które możesz wysyłać informację o zbliżających się świętach i ofertach specjalnych w swojej kwiaciarni. Nie zapomnij o kuponach rabatowych, które z pewnością działają zachęcająco. 

Jak przygotować kwiaciarnię na walentynki?

Zadbaj o odpowiedni wystrój wnętrza kwiaciarni, a zwłaszcza jej wizytówki, czyli witryny. Swoim wyglądem powinna ściągać klientów jak magnez i alarmować, że właśnie w niej znajdują się niesamowite kwiaty, akcesoria w świetnych cenach. Pomyśl nad tym, czym w tym roku chcesz pozytywnie zaskoczyć swoich klientów. Pomysłowość i oryginalność to bardzo cenione cechy zwłaszcza w tym fachu. Przygotowania ze strony wizualnej to bardzo ważny punk, ale jeszcze ważniejszym jest odpowiednie zaopatrzenie w produkty tematycznie wpisujące się w dane święto. Zadbaj o dodatki takie jak kokardy, wstążki, torebki i pudełeczka. Warto zapoznać się z panującymi obecnie trendami we florystyce i internecie, ponieważ wielce prawdopodobne, że spotkasz się z prośbami wykonania czegoś mniej tradycyjnego jak klasyczny bukiet z czerwonych róż. Warto zaopatrzyć się we flower-boxy, które niezmiennie podbijają internet. Przygotuj kilka gotowych prac florystycznych i bukietów na jeden z najbardziej pracowitych dni w kwiaciarni. Klienci, którzy nie mają określonych wymagań co do pracy florystycznej, którą chcą wręczyć swojej walentynce, wejdą i wyjdą ekspresowo obsłużeni, co sprawi, że i pracownicy kwiaciarni i klient będą zadowoleni. Przygotowanie kwiaciarni, posprzątanie jej i stworzenie kilku bukietów dzień wcześniej to ułatwienia, które szczególnie docenisz w gonitwie dnia wyjątkowo ciężkiej pracy.

Kwiaty na walentynki

Planowanie zamówienia kwiatów na takie dni jak walentynki musi być równie wyjątkowe, jak to święto. Musisz brać pod uwagę takie kwestie jak ilość kwiatów ich rodzaj oraz kolor. Jak wiadomo, najbardziej pożądanymi kwiatami na święto zakochanych są róże a w szczególności róże długie. Jednak oprócz klasycznych róż w kolorze miłości warto zaopatrzyć się w inne kwiaty tego koloru np. goździki czy anturium, które w tym okresie z pewnością nie będą tak bardzo wygórowane cenowo, jak właśnie róże. Zawsze warto stawiać na oryginalność zwłaszcza w branży florystycznej, dlatego proponuj swoim klientom bukiety z różnych kolorów kwiatów z akcentami romantycznych i walentynkowych dodatków i dekoracji. Taki zabieg pozwoli na rozszerzenie oferty walentynkowej,sprzedanie większej ilości kwiatów, a także delikatne urozmaicenie. Składając zamówienie do kwiaciarni warto także przeanalizować ruch z pozostałych świąt w których wzmożony jest ruch w kwiaciarni a także spojrzeć na poprzednie lata co się działo 14 lutego.

Jak wykorzystać kwiaty z walentynek?

Zacznij od zapobiegania nadwyżki kwiatów które zalegają następnego dnia. Zwróć uwagę na ceny jakie ustalasz, wiadomo, że możesz sobie w tym dniu pozwolić na podwyższone ceny, jednak nie przesadź z nimi, aby na drugi dzień nie zostać z kwiatami, za które klient miał zapłacić wygórowaną kwotę. Nawet jeśli zostanie Ci wazon z kwiatami takimi jak długie róże możesz je wykorzystać pojedynczo w codziennych bukietach skracając je i dodając dekoracje florystyczne inne jak te walentynkowe. Przygotować z nich bukiet i stworzyć promocje np. dla zapominalskich o walentynkach.

Jak pracować w walentynki by nie zwariować?

Przygotuj najpierw siebie, a następnie swoich pracowników. Musisz wiedzieć, że to bardzo ciężki dzień pracy, ale też, że bardzo szybko zleci, więc nie nastawiaj się negatywnie, tylko rób swoje, to tylko jeden dzień. Nie przejmuj się i nie wybuchaj gniewem z każdym małym błędem, one są naturalną częścią każdej pracy zwłaszcza w takim natłoku obowiązków. Postaraj się podtrzymać pozytywną atmosferę, która będzie przechodziła na resztę zespołu. Porozmawiaj z załogą i ustal zasady, które powinny być przestrzegane szczególnie tego dnia. Nie zapomnij również o tym, że to również bardzo pracowity dzień dla Twojego zespołu także organizuj im przerwy, czas, w którym będą mogli odetchnąć, zjeść coś i napić się w spokoju, by dalej móc wyruszyć do podkręconego tempa pracy.

Czym wyróżnić swoje prace walentynkowe?

Przyciągnij klientów pomysłowymi i pięknymi prezentami florystycznymi. Prześledź internet w poszukiwani trendów w ostatnim czasie, nie bój się odważnych kolorów i łączeń, sprzedawaj kwiaty w taki sposób jak robi to mniejszość. Znasz zapewne temat flower-boxów? To kwiaty umieszczone w pudełku wykonanym z materiału papierowego. Proponuj swoim klientom urozmaicenie tej formy. Flower - box pół na pół ze słodyczami. Bukiety walentynkowe układane w formie serca. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz