Obraz z mchu

Ogrody wertykalne, czyli roślinność ułożona w pozycji pionowej (na ścianach). Obraz z mchu to bardzo efektowna dekoracja na ścianę, jednak jej wykonanie wymaga trochę pracy. Ściana czy obraz wykonane z mchu nie wymagają podłączania do systemów nawadniających, podlewania i podcinania, w przeciwieństwie do ogrodu wertykalnego.

Jaki mech do obrazu z mchu?

Często wykorzystywane rodzaje mchu to: mech leśny, mech trawiasty, mech poduszkowy, mech islandzki jednak najbardziej zalecany to chrobotek reniferowy, czyli mech chrobotek. Zaleca się użycie mchu chrobotka preparowanego. Materiał ten poddany jest obróbce (np. za pomocą gliceryny), która zabezpiecza i stabilizuje. Stabilizacja to nic innego jak uśpienie rośliny. Dzięki takim zabiegom nie ma obawy przez tym, że mech będzie się rozrastał, tracił barwę lub turgor. Jest ozdobą wieloletnią.

Pielęgnacja obrazu z mchu


Dzięki procesowi stabilizacji chrobotek nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji, a dodatkowo mają właściwości, z których mogą korzystać alergicy i właściciele zwierząt domowych. Najistotniejsze jest tak naprawdę, aby utrzymać wilgoć powietrze na poziomie 50-60 procent. Przy suchym powietrzu, które występuje w sezonie zimowym, bo ok. 40 procent zalecane jest zraszanie a właściwie zamgławianie. Jest to metoda podobna do zraszania, ale zamgławianie ma jeszcze drobniejsze kropelki wody.

Mech chrobotek - zalety

 • utrzymuj swój zapach i wygląd nawet przez 15 lat
 • jest odporny na działanie pleśni i grzybów
 • idealny dla alergików gdyż nie przyciąga kurzu
 • jest obojętny dla zwierzaków domowych (nie podgryzają go)
 • nie potrzebuje światła
 • optymalne warunki to 40-60% wilgotności, czyli takie same, jak dla człowieka.


Chrobotek reniferowy doskonale sprawdzi się w łazienkach i ciemnych pomieszczeniach bez okien. W przeciwieństwie do pozostałych roślin żywych będzie się tam doskonale prezentował i czuł. Wilgotne powietrze zapewni mu sprężystość i świeżość.

Jak zrobić obraz z mchu?

Bardzo często ściany i obrazy z mchu wykonuję się za pomocą m.in. kleju florystycznego na gorące. Jednak trzeba być ostrożnym podczas jego użytkowania, aby nie poparzyć dłoni i rozgrzać klej do odpowiedniej temperatury, żeby właściwie przytwierdził mech do powierzchni. Zaczęliśmy stosować inną metodę umieszczania mchu na ścianie i naszym zdaniem jest ona najlepsza. Zobacz, o czym mówimy :)

Co potrzebujesz, żeby zrobić obraz z mchu?

 • mech chrobotek
 • siatka hodowlana
 • ramka na zdjęcia o głębokości co najmniej 3 cm
 • sekator lub szczypce do cięcia metalu
 • taker (zszywacz tapicerski) i zszywkami.

Wykonanie obrazu  z mchu

Na początku przykładamy siatkę do ramki, w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru. Siatka powinna pokrywać całą powierzchnię ramki oraz wystawać z każdej strony około 2 cm. Najprościej docina się, kiedy ramka leży na siatce. Kolejnym krokiem jest rozebranie ramki i pozostawienie jedynie ramy i tylnej ściany. Następnie kładziemy ramkę frontem do dołu, a do środka wkładamy przyciętą wcześniej siatkę. Ostatnim etapem przygotowania jest zamocowanie siatki do ramki i odcięcie wystających ponad nią kawałków drucianej konstrukcji oraz założenie tylnej ścianki.

Kiedy ramka jest już gotowa do użytku, bierzemy „kępki” mchu chrobotka i wkładany pomiędzy luki w siatce drucianej. Ważne jest, żeby włożyć je w ten sposób, by po podniesieniu nie powypadały. Mech chrobotek dobrze prezentuję się w jednym kolorze jako jednolity obraz z mchu lub w zestawie kolorystycznym: jasnozielony mech, ciemnozielony mech oraz naturalny mech chrobotek.

mech w ramce

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz