Rodzaje gąbki florystycznej.

Wiemy już, że gąbkę florystyczną dzielimy na suchą i mokrą. Jednak oprócz tego podziału istnieje bardzo dużo rodzai, a ściślej mówiąc kształtów gąbki florystycznej o różnym przeznaczeniu i zastosowaniu. Nie bez powodu producenci tego materiału wprowadzają nowe rodzaje gąbki. Każda z nich ma swoje przeznaczenie. Jakie rodzaje gąbki florystycznej są najbardziej użyteczne? Ciężko wytypować te topowe, ponieważ tak naprawdę każdy kształt i rodzaj gąbki ma inne przeznaczenie. Jednak wybieramy kilka tych, bez których trudno byłoby wykonać kompozycje.

Podstawa gąbki florystycznej

Najczęściej stosowanym rodzajem wśród pianek kwiatowych jest gąbka florystyczna w kostce. Jej szerokie spektrum zastosowania znalazło swoich zwolenników wśród wszystkich florystów korzystających z pianki kwiatowej. Taką kostkę można docinać, przycinać i kształtować i każdy możliwy sposób według potrzeby i zamierzonego efektu. Kostka gąbki może być użyta do każdego rodzaju kompozycji kwiatowych np. flowerbox. Wiele nietypowych kompozycji i instalacji kwiatowych wykonuje się własnoręcznie przy użyciu np. pinholdera lub taśmy florystycznej, które łączą ze sobą kawałki gąbki florystycznej. Jednak o wiele prostsze i mniej czasochłonne jest wybranie gotowego odpowiedniego kształtu do zamierzanej konstrukcji.

Gąbka florystyczna do ciężkich kwiatów

Gąbka jest lekkim i delikatnym materiałem. Wkładanie w nią przyciętych, lekkich kwiatów i roślin nie sprawia żadnych problemów. Natomiast jeśli chcesz wykonać kompozycję z większych i cięższych roślin, zwykła kostka gąbki może nie wystarczyć. Ciężki opadający kwiat będzie przedzierał się przez pęcherzyki gąbki, niszcząc ją i całą konstrukcję. Bardzo przydatnym i sensownym rozwiązaniem w tym przypadku są specjalnie przeznaczone do tych ciężkich kompozycji kwiatowych kratki plastikowe. Obudowana gąbka w plastikową kratkę, która ma na celu utrzymanie kompozycji z ciężkich roślin i kwiatów. De tego rodzaju gąbki należą m.in. florety i garnety.

Wiszące kompozycje kwiatowe

Wiszące dekoracje z żywych kwiatów są o tle skomplikowane, że często ciężko o dostarczenie wody do nich. Rozwiązaniem tego problemu może być nawadnianie poprzez wstrzykiwanie w łodygi wody. Jednak co w przypadku kiedy chcemy wykonać dużą, wiszącą dekorację z bardzo dużej ilości kwiatów również drobnych? Odpowiednie mocowanie i odstęp do wody zapewni girlanda, którą możemy zawiesić w dowolnym miejscu.

Duże, kształtne instalacje kwiatowe

W momencie, kiedy chcemy wykonać kompozycje w określonej tematyce i kształcie a przy tym sporym gabarycie, niezwykle przydatnym okazują się gotowe produkty z gąbki florystycznej. Wielkie okrągłe kompozycje lub przyjmujące kształt serca mogą sprawić ogrom trudności i komplikacji. Utrzymanie tak wielkiej ilości kwiatów i zachowanie idealnego kształtu może być wręcz niewykonalne. Dlatego tak wielu florystów i pasjonatów korzysta z gotowych podstaw do tworzenia tych kształtnych i kompozycji np. wielkiego serca lub ogromnej kuli kwiatowej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz