Wydaje się, ze zakup zdrowej rośliny oraz zapewnienie jej odpowiednich warunków to wszystko, by prawidłowo rosła i pięknie wyglądała. Jednak, niestety nie zawsze tak bywa. Rośliny rosnące w doniczkach są wrażliwe, a popełniane podczas uprawy błędy, mogą doprowadzić do utraty ich odporności i osłabienia. Najczęstsze błędy popełniane podczas uprawy roślin doniczkowych:

 • zbyt częste lub niedostateczne podlewanie
 • niewłaściwy oraz nieprawidłowo podawany nawóz
 • za wysoka lub za niska temperatura w pomieszczeniu
 • nieodpowiednia wilgotność powietrza

Rośliny reagują na niewłaściwe warunki poprzez pojawianie się na liściach plam, zasychanie poszczególnych części rośliny co prowadzi do zamierania, zrzucania kwiatów, hamowania wzrostu, deformacji nalotów itd. Największym zagrożeniem roślin są:

 • choroby wirusowe
 • choroby bakteryjne
 • infekcje grzybowe
 • szkodniki

Ochrona roślin polega na odpowiednim nawodnieniu, utrzymaniu odpowiedniej temperatury oraz wilgotności, a także utrzymaniu podłoża wolnego od patogenów.

Choroby roślin doniczkowych

Choroby fizjologiczne roślin

fytoftoroza - powstaje na skutek zalegającej wody w doniczce, zbyt wilgotnego lub chłodnym podłoża. U podstawy pędu zaczyna pojawiać się brunatna nekroza (martwica), liście są matowe, a u gatunków tworzących rozetę liściową można łatwo rozdzielić ją od korzeni. Leczenie polega na ograniczeniu podlewania oraz podlewaniu wodą o pokojowej temperaturze. W tym przypadku dobrze jest podać preparaty Bravo 500 SC lub Bioczos BR.

Szara pleśń - przyczyną jest duża wilgotność powietrza przy niskiej temperaturze. Można ją rozpoznać po brunatnych plamach na liściach kwiatach i pędach. Później szarym nalotem ze specyficznym zapachem pleśni. Zwalczanie polega na usuwaniu chorych części i obniżeniu wilgotności. Roślinę spryskać jednym z dostępnych środków: Biochikol 020 PC, Bioczos BR, Euparem Multi 50 WG lub innym.

Zgorzel zgnilakowa - jedna z groźniejszych chorób grzybiczych roślin. Dopada głównie byliny, rośliny doniczkowe oraz rabatowe. Najczęściej chorują na tę przypadłość storczyki, begonie, pelargonie i kroton. Pierwsze widoczne objawy to żółknące liście, zamieranie liści i tkanki korzeniowych. Rośliny ze zgnilizną nie można wyleczyć. Należy usunąć chorą część.

Fuzarioza naczyniowa - spowodowana obecnością grzybów, hamuje wzrost i doprowadza do więdnięcia. Na przekroju pędu widoczne brunatnienie wiązek przewodzących. Nalezy usunąć zarażone części rośliny i sąsiadujące im łodygi podlewać jednym z preparatów: Rovral Flo 255 SC lub Sarfun 500 SC.

Mącznik prawdziwy - charakteryzuje się białym nalotem przypominającym mąkę. Pojawia się on na liściach na szypułkach kwiatowych. Następnie dochodzi do zahamowania wzrosu rośliny a na końcu do jej obumierania. Chorobie tej sprzyjają wahania temperatury, ciepłe powietrze i duża wilgotność. Leczeni polega na izolowaniu roślin z objawami i spryskiwanie ich preparatami biologicznymi np. Biochikol 020 Pc i chemicznymi np.  Rubigan 12

Rdza - objawy to żółtobrązowe plamy na zewnętrznej stronie liści i skupiska zarodników pod spodem liścia. Należy usunąć części lub w razie gdy choroba mocno postąpi całą roślinę. Opryskiwać mydłem potasowym o zapachu czosnku lub chemicznymi środkami

Sadzak - powstaje przez pozostawione odchody szkodników. Na powierzchni liścia pojawia się ciemny nalot. W takim przypadku zaleca się przetarcie liści szmatką i obserwowanie by nie osadzały się na nich ponownie. Opryskać preparatem Bravo 500 SC

Choroby wirusowe objawiają się nietypowymi przebarwieniami, rozbiciem barw, mozaiką. Porażone rośliny należy usunąć i zniszczyć, najlepiej spalić.

Szkodniki, które wysysają soki z rośliny, jej liści pędów i łodyg bardzo szybko się rozmnażają. Najłatwiej walczyć z nimi poprzez umieszczenie w doniczce pałeczki przeciw szkodnikom. Najczęściej musimy walczyć ze szkodnikami, takim jak:

 • mszyce
 • wciornastki
 • wełnowce
 • mączlik szklarniowy
 • przędziorki
 • tarcznik
 • misecznik
 • ziemiórki

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz