W dobie obecnych technologii, za jednym kliknięciem możemy znaleźć dowolny materiał roślinny z całego świata. Co jednak kojarzy się typowo z jesienią?

Pora letnia łagodnie przechodzi w tę jesienną. Dwie pory roku są nieco powiązane niektórymi roślinami, a chodzi m.in. o wrzos, wrzośce, jeżówki, czy gałązki z owocami. Jesień jest okresem, który kojarzy się z obfitymi plonami, owocami, nasionami i przede wszystkim przeróżnymi barwami liści. Przy szybkich, krótkotrwałych potrzebach, można takowe wykorzystać bezpośrednio po ścięciu, natomiast do utrwalenia kolorowych liści na gałązkach, służy technika glicerynowania (konserwowania).

Okazale prezentują się jesienią pędy owocowe, np. jarzębiny, jarzębu szwedzkiego, rajskich jabłuszek, oliwnika, trzmieliny pospolitej, winobluszczu, mahonii, czy aronii. Wyjątkową formę trzymają też powojniki, owocostany czosnku, makówki, czy nasienniki lilii.

W grupie jesiennych bukietów oraz innych kompozycji znajdziemy też trawy i rośliny uprawiane typowo pod kompozycje suche - m.in. miesiącznica, krwawnik, miechunka, mikołajek oraz łyszczec. Jesienne owoce charakteryzują się dużą wytrzymałością, dlatego też nadają się do klejenia na zimno, np. przy ślubnych bukietach. Z kolei jadalne kwiaty i owoce można wykorzystać do słodkich wypieków i tortów, ale w tym przypadku zawsze trzeba być ostrożnym, z uwagi na możliwe pozostałości po pestycydach (środkach ochrony roślin), żeby nie spowodować zatrucia organizmu.

Jeśli chodzi o barwy, to o tej porze roku znajdziemy zwłaszcza ciepłe i zgaszone, czyli brązowe, żółte, zielone i fiolet (astry i zimowit), który spośród innych bardzo się wyróżnia. To również czas na chryzantemy, dzielżany oraz baldachy kopru, brązowe szczawie, marchwie, barszcz wełnisty, łopian większy, słonecznik. W aranżacjach najczęściej wykorzystuje się chwasty w fazie owocostanów, czyli po wysypaniu nasion.

W przypadku chęci użycia gałęzi, zwykle stosuje się wysokie wazony, stawiane na podłodze, ale nie omija się też mis, koszy, czy waz. Uroku dodaje nawet kilka przebarwionych liści.

Owoce, kwiaty i liście to najlepsze połączenia do jesiennych kompozycji, jednak owoce skracają użyteczność ciętych kwiatów, z uwagi na wydzielane związki chemiczne. Łączenie tych dwóch rodzajów elementów jest zatem najbardziej skuteczne przy okazji krótszych uroczystości. Jeśli chcemy mieć kwiaty cięte na dłużej, to niestety owoce muszą znaleźć się poza ich "terytorium". Jesień jest kojarzona też z roślinami suszonymi, podobnie jak zima.

W naszym życiu coraz częściej przywiązujemy uwagę do dekoracji w mieszkaniach, domach, biurach, czy lokalach, warto zatem postawić na sezonowość aranżacji.

Jesienne kompozycje

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz