Kto z nas nie lubi dostawać kwiatów i cieszyć się ich urokiem w domowym zaciszu? Szczególnie cieszą te podarowane szczerze i od serca, co według powiedzenia ma przedłużyć ich trwałość. Jednak nie zawsze to wystarczy i aby podziwiać ich piękno i zachować świeżość na dłużej trzeba się postarać. Przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych sposobów na przedłużenie świeżości kwiatów ciętych, które z łatwością możecie zastosować w domu. Dzięki tym sześciu prostym radom bukiety utrzymają się dłużej i będą piękną dekoracją mieszkania przez dłuższy czas.

Jak przedłużyć trwałość bukietu?

1. Przytnij końcówki pędów

Należy zrobić to zaraz po przyniesieniu kwiatów do domu i przed włożeniem ich do wazonu. Pędy przytnij pod kątem 45 stopni o ok. 2-3 cm ostrym narzędziem, które nie poszarpie łodygi, a powierzchnia cięcia będzie gładka. Zabieg ten możesz powtarzać codziennie.

2. Usuń liście z dolnej części pędu

Liście zanurzone w wodzie mogą zacząć gnić i spowodują wytwarzanie się szkodliwych dla kwiatów związków, które skrócą żywotność bukietu. Aby tego uniknąć, należy usunąć nadmiar liści jeszcze przed włożeniem bukietu do wazonu.

3. Dostarcz im odpowiednią wodę

Woda, w której znajdują się kwiaty, również ma znaczenie. Jeśli chcesz przedłużyć trwałość bukietu, powinna być ona lenia i wymieniana codziennie, aby ograniczyć rozwój bakterii i grzybów, a także odpowiednio przygotowana. Wodę należy przegotować i odczekać aż ostygnie. Dzięki temu zabiegowi wytrącimy z niej związki, które niekorzystnie wpływają na trwałość roślin w wazonie.

4. Zastosuj odżywkę

Wytrzymałość bukietu może również poprawić specjalna odżywka do kwiatów ciętych dostępna w większości kwiaciarni. Dostarczy ona roślinom niezbędnych substancji, a także oczyści wodę z bakterii. Pamiętaj, aby stosować ją zgodnie z instrukcją.

5. Zanurz łodygi we wrzątku

Kwiaty o zdrewniałych łodygach np. róże będą dłużej piękne, jeśli po przycięciu końcówek zanurzysz je na chwilę w gorącej wodzie. Dzięki temu zabiegowi kwiaty będą pobierać więcej wody i odświeży to wygląd roślin, które stoją już jakiś czas w wazonie.

6. Znajdź odpowiednie stanowisko

Wybór miejsca powinien być przemyślany. Większość kwiatów ciętych nie przepada za ciepłym i pełnym słońca miejscem, a także za przeciągami. Znajdź takie, które będzie zacienione i chłodne. Pozwoli to zachować świeżość bukietu na dłużej. W okolicy nie powinny się też znajdywać żadne owoce, gdyż wytwarzają one etylen, przez który kwiaty szybciej więdną.

7. Wybieraj kwiaty w pąkach

Doskonale wiemy, że kwiaty o rozwiniętych, pachnących pąkach prezentują się najlepiej. Jednak pamiętaj o tym, że te z zamkniętymi kwiatostanami zdecydowanie dłużej postoją w wazonie i będziesz mieć możliwość podziwiania procesu ich rozwijania.


Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz