Gąbka florystyczna

Krótszy czas tworzenia nawet skomplikowanych kompozycji

Usprawnienie i skrócenie czasu pracy staje się możliwe wykorzystując zarówno gąbkę suchą jak i gąbkę mokrą.


Sucha gąbka florystyczna - blok zwartej pianki tworzy stabilną podstawę podczas wykonywania kompozycja z kwiatów sztucznych. Łodygi kwiatów możesz swobodnie wbijać w suchą gąbkę florystyczną bez obaw, że przesuną się i zaburzą układ kompozycji. Możesz ją stosować do leżących, lejących się układów kwiatów a także wypełniać nimi dowolne formy (przycinając gąbkę florystyczna nożem).


Mokra gąbka florystyczna - wykonana ze struktury doskonale chłonącej i utrzymującej wodę. Wykorzystywana do prostych kompozycji z zamiarem zapewnienia stałego dostępu do wody oraz dużych i skomplikowanych układów. Nadasz jej dowolny kształt za pomocą noża.Zobacz jakie korzyści przyniesie Ci stosowanie gąbki florystycznej największych producentów takich jak Victoria i Oasis.

  • Zróżnicowane kształty i formy gąbki florystycznej.
  • Uproszczone wykonanie niekonwencjonalnej pracy, dzięki przeznaczonym do nich specjalnym formom takim jak: duże serce na plastiku, Krzyż, IHS, poly deco, girlanda, porta, autocorso itp.
  • Formy przystosowane do cięższych kwiatów i dużych kompozycji florystycznych (wzmocnione plastikowymi kratkami) stają się prostsze, dzięki gąbką florystycznym takim jak: floret, gabbia.
  • Dzięki ściśle przylegającej gąbce z każdej strony łodygi, nie musisz martwić się zmianą ich pozycji i ciągłym poprawianiem.
  • Znacznie szybszy czas wykonania kompozycja na podstawie z gąbki florystycznej.
  • Stały i dobry dostęp do wody (gąbka mokra).
  • Zapobieganie rozwoju bakterii w wilgotnym środowisko.
  • Przedłużenie świeżości kwitów żywych.

Gąbka florystyczna

Jest 107 produktów.

Pokazano 1-107 z 107 pozycji
Aktywne filtry

Gąbka florystyczna - początek

Opatentowanie i produkcję pierwszej gąbki florystycznej zawdzięczamy ewolucji w świecie florystyki, którą zapoczątkował Vernon Lewis Smithers - Oasis. Zanim producent wpadł na pomysł stworzenia tej niezastąpionej piankowej struktury, kwiaty umieszczano w ziemi, piasku, a nawet glinie. Niestety, każde z tych podłoży nie dały wystarczająco dobrych rezultatów. Gąbka mokra stworzona została z myślą o żywych roślinach, a jej celem jest dostarczenie na bieżąco wody. Kwiaty są w stale wilgotnym środowisku dzięki otwartym porom powstałym w wyniku spienienia żywicy fenolowo-formaldehydowej z dodatkiem odpowiednich środków umożliwiających tworzenie środowiska hydrofilowego.

Drugim co do wielkości producentem gąbki florystycznej o zasięgu międzynarodowym jest firma Victoria. Do branży florystycznej dołączyła w 1994 roku. W Polsce Victoria jest do dzisiaj jedynym producentem gąbki florystycznej. Victoria oferuje produkty florystyczne wysokiej jakości, które potrafią sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Gąbka florystyczna marki Victoria to synonimy wysokiej jakości i prestiżu pracy.

Gąbka florystyczna dzieli się na takie rodzaje jak: 

- Auto corso
- ciotola
- cylinder
- floret 
- gabbia
- garden
- garnet
- gąbka florystyczna mokra
- gąbka florystyczna sucha
- girlanda
- kula
- table
- porta
- ikebana

Każdy rodzaj gąbki florystycznej jest przeznaczony odpowiadającym im rodzajom kompozycji kwiatowych, a także rodzajom kwiatów, ich wielkości i ciężkości. Wybranie odpowiedniej gąbki znacznie usprawni twoją pracę florystyczną i spełni oczekiwanie w 100%. Gąbka florystyczna przeznaczona jest do każdego rodzaju kwiatów, uwzględniając jedynie ich podział na kwiaty i rośliny żywe i sztuczne.

Gąbka florystyczna do sztucznych kwiatów

Gąbka florystyczna sucha nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Kwiaty sztuczne i łodygi innych gałęzi sztucznych wciskane są bezpośrednio w zwartą strukturę pianki, która utrzymuje stabilnie każdą z nich. Jeśli nie zdecydujesz się na żaden konkretny kształt, a kompozycja kwiatowa ma być umieszczona w formie np. wazonie, donicy itd. zapewne sięgniesz po klasyczną gąbkę florystyczną w bloku. Kostka pianki florystycznej ma kształt prostokąta a możesz w bardzo łatwy sposób przycinać i nadawać kształty, które wpasują się w daną formę. Gąbka sucha pełni przede wszystkim funkcję bazy/podstawy, na której wykonywane są różnego rodzaju kompozycje. Jej zadaniem jest utrzymać całą konstrukcję w zwartej i pożądanej pozycji. Wciskane w nią łodygi pozostają niezmiennie w tym miejscy, w którym chcesz, aby została. Dzięki temu nie musisz przytrzymywać kwiatów i związywać lub podpierać ich czymś. Kwiaty nie sprawiają kłopotu wychodząc niesfornie poza linie układu. 

Coraz częściej floryści otrzymują zlecenia na wykonywanie kompozycji kwiatowych ze sztucznych kwiatów. Wiele osób decyduję się na wybór kwiatów sztucznych, ponieważ ich jakość prezentuję się niebanalnie w porównaniu z tym, jak wyglądały kiedyś. Dużo niekonwencjonalnych aranżacji na życzenie klienta pojawia się w dekoracji mieszkań, a nawet na weselach. W przygotowaniu i zrealizowaniu każdej pracy florystycznej z pomocą wychodzą zwykłe kostki gąbki suchej, a także te w kształcie kuli, owalu czy stożka. 

Gąbka florystyczna mokra

W odróżnieniu od suchej gąbki florystycznej, mokra jak sama nazwa wskazuje, stworzona jest do tego, żeby być mokrą. Aby gąbka florystyczna mokra spełniała swoje przeznaczenie, musi być namoczona (w następnej części tekstu dowiesz się jak prawidłowo moczyć gąbkę florystyczną mokrą). Zadaniem mokrej gąbki florystycznej jest (podobnie tak jak w wyżej opisanej) utrzymanie łodyg kwiatów w takiej pozycji, w jakiej sobie życzysz, bez problemów z przesuwającymi się elementami kompozycji. Jednak jej najważniejszym zadaniem oraz największym celem, do którego dążył twórca, jest stałe nawadnianie żywych łodyg kwiatów i roślin ciętych, przedłużenie ich świeżości i zatrzymanie rozwijanie się bakterii, które niekorzystanie wpływają na kwiaty. Mokra podobnie jak sucha bez specjalnych poczynań nabiera każdy kształt, jaki chcesz jej nadać, jedynie za pomocą noża.

Jak moczyć gąbkę florystyczną mokrą?

Na początek wybierz pojemnik odpowiadający wysokości i szerokości gąbki, którą chcesz w nim umieścić. Kawałek kostki lub innego rodzaju gąbki (ma bez problemu mieścić się w pozycji poziomej). Napełnij pojemnik wodą, tak by całość znalazła się pod powierzchnią wody. Co więcej, jeśli chcesz jeszcze lepiej odżywić swoje kwiaty, do wody zaleca się wsypać odżywkę do kwiatów. Połóż wybrany przez siebie kawałek na powierzchni i poczekaj aż cały zamoknie.

Ważne! Nie mocz więcej niż jeden kawałek na raz! Nie dopychaj i nie naciskaj gąbki, żeby szybciej chłonęła wodę! Takie działania obniżają jej wartość.

Po wchłonięciu wody przez całą powierzchnię wyciągnij ją i zatrzymaj się chwilę nad miską, dając zlecieć nadmiarowi wody przez jeden z rogów gąbki. 

Jak ciać gąbkę?

Namoczoną piankę ułóż na płaskiej powierzchni np. desce. Jeśli okaże się, że jest zbyt duża lub kształtem nie pasuję do wybranego przez Ciebie pojemnika, w kilka sekund nadasz jej dowolny kształt. Użyj do tego ostrego noża, którym po kolei odetniesz każdy zbędny kawałek. Odcięte kawałki wykorzystaj w razie ewentualnej potrzeby wypełnienia zostawionych luk bądź wyrzuć. Może się okazać, że zostanie CI połowa gąbki a szkoda umieszczać ją w koszu na śmieci. Co wtedy zrobić z mokrą kostką?

Jak przechowywać mokrą kostkę florystyczną?

Bardzo ważną informacją jest fakt, że raz namoczona gabka, jeśli wyschnie, nie nadaje się do ponownego użycia. Zatem jeśli zdarzyło Ci się zamoczyć zbyt dużo gąbki, nie wyrzucaj jej. Możesz przechować ją na później. Mokry kawałek owiń szczelnie w folię, a następnie umieść w lodówce.